This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 

Dla elektronika

Zasoby dla studentów elektroniki i elektrotechniki

 

Szukaj

Transmisja sygnału

 

Jaki jest związek między ilością informacji a pasmem kanału transmisyjnego?

Większa ilość informacji wymaga większego pasma. Potwierdzać to zdaje się ten fragment ze Sztuki Elektroniki:

Transmisja sygnałów o małej zawartości informacji, np. telegrafia, wymaga stosunkowo wąskiego pasma częstotliwości (mniej więcej 50-100 Hz), natomiast do przesyłania czegoś takiego jak obrazy telewizyjne konieczna szerokość pasma przekracza kilka MHz (około 8 MHz).

Przepływnością kanału (przepustowością) nazywamy zdolność kanału do przenoszenia informacji binarnej, to znaczy określenie, ile bitów danych można przesłać w ciągu 1 sekundy przez konkretne medium transmisyjne.

Dzięki odpowiedniej modulacji sygnału przepływność kanału, wyrażona w bitach na sekundę, jest zwykle kilkakrotnie wyższa od szerokości pasma tego kanału, wyrażonej w hercach.

Maksymalna teoretyczna przepływność kanału jest ograniczona prawem Shannona: P=B*log(1+S/N) - określa maksymalną przepływność P kanału w zależności od szerokości pasma B oraz stosunku mocy sygnału S do mocy szumu N i nie zależy od przyjętego sposobu modulacji informacji.

Co to znaczy realizować transmisję w paśmie podstawowym?

Metoda transmisji w paśmie podstawowym polega na tym, że impulsy napięciowe podawane są bezpośrednio na przewód i zajmują pełne widmo elektromagnetyczne tego przewodu. Sygnał zawiera wysokie lub niskie impulsy napięciowe, reprezentujące jedynki i zera albo dane binarne w formie

zakodowanej.

Inaczej przebiega transmisja w paśmie rozszerzonym (broadband) - sygnały z różnych kanałów modulowane są osobnymi częstotliwościami nośnymi, a całe pasmo przenoszenia jest podzielone na osobne kanały komunikacyjne zajmujące określone przedziały częstotliwości. W systemie transmisji w paśŹmie rozszerzonym dane mogą być przesyłane na bardzo duże odległości

Jakie typowe przykłady ilustrują sposób transmisji w paśmie podstawowym?

Ethernet jest przykładem sieci z transmisją w paśmie podstawowym i ze współużytkowanym medium transmisyjnym; w takiej sieci sygnał może wysyłać wiele stacji, ale w danej chwili tylko jedna uzyskuje dostęp do medium. Kolejnym przykładem jest telefonia analogowa.

Podstawowe mechanizmy transmisji szeregowej.

Transmisja szeregowa jest mechanizmem, w którym informacja jest przesyłana asynchronicznie, z bitami startu i stopu na końcach każdego 8-bitowego znaku ASCII, co tworzy w sumie grupę 10-bitową. Nadajnik i odbiornik stosuje tę samą, ustaloną prędkość transmisji. Obecnie najczęściej popularne szybkości transmisji wynoszą: 300, 1200, 2400, 4800, 9600 lub 19200 bodów (= okresów zegara na sekundę).

Jeżeli nie jest przesyłana żadna informacja, nadajnik trwa w stanie „znak”. Każdy przesyłany znak zaczyna się od bitu startu, po którym następuje 8 bitów kodu ASCII z najmniej znaczącym bitem jako pierwszym (zwykle jest to 7 bitów danych + dodatkowy bit parzystości) i zakończenie w postaci bitu stopu. Ten ostatni musi trwać co najmniej jeden okres zegara, ale może przeciągnąć się dowolnie długo.

RS-232 transmisja szeregowa

Kształt napięcia w linii transmisyjnej przy przesyłaniu bajtu danych łączem szeregowym RS-232

Znajdujący się po stronie odbiornika UART (uniwersalny synchroniczny/asynchroniczny odbiornik/nadajnik), działając z tą samą szybkością, synchronizuje się z każdą grupą 10-bitową i dokonuje konwersji informacji do postaci równoległej (równoległe grupy 8-bitowe).

Oryginalna metoda, nosząca nazwę pętli prądowej, polegała na przełączaniu prądu o wartości 20mA (lub czasami 60mA) z częstością odpowiadającą wybranej szybkości transmisji.

Obecnie najczęściej stosuje się standard RS-232. Definiuje on wymagania stawiane zarówno nadajnikowi, jak i odbiornikowi. Nadajnik musi wytarzać napięcie o wartości od +5V do +15V dla niskiego stanu logicznego oraz napięcie o wartości od -5V do -15V dla wysokiego (na obciążeniu o rezystancji od 3kΩ do 7kΩ).